بسمه تعالی
 
اگرچه رشد و پیشرفت تکنولوژی منافع زیادی برای جوامع داشته ولی آلودگی محیط زیست یکی از اثرات زیان بار گسترش تکنولوژی می باشد که این موضوع خود عامل اصلی بسیاری از بیماری ها از جمله انواع سرطانها، بیماری های قلبی – عروقی، MS ، دیابت، انواع بیماری های روانی همچون وسواس، افسردگی و ... می باشد که متاسفانه آمار این بیماری ها در کشور ما روز به روز در حال افزایش می باشد.
به جهت کنترل این تهدید بزرگ و رسیدن به جامعه سالم کشورهای پیشرفته دو مسیر اصلی را در پیش گرفته اند که عبارتند از آموزش و پیشگیری به جای درمان و سپس استفاده از فناوری های نوین بویژه سلولهای بنیادی و سلول درمانی جهت درمان بیماری های صعب العلاج.
اگرچه این دو مسیر برای همه گروههای سنی مورد توجه است اما به جهت اهمیت و حساسیت دوران بارداری و شیردهی، و تاثیر ویژه و بسزائی که این دوران در سلامت آینده فرد، خانواده و جامعه می گذارد، دوره 1000 روز اول زندگی یعنی از انعقاد نطفه تا پایان 2 سالگی به عنوان اصلی ترین زمان برای آموزش و پیشگیری در نظر گرفته شده که ذخیره سلولهای بنیادی خون بند ناف نیز تنها در این دوره یعنی دقیقا در هنگام زایمان میسر می باشد.
در خصوص این دوره همان قدر بس که آیات متعددی از قرآن کریم و روایات بسیاری از ائمه معصومین به اهمیت این دوران اشاره شده، همچنین سازمانهای معتبر جهانی همچون سازمان بهداشت جهانی ( W.H.O ) و یونیسف ( UNICEF ) از این دوران طلائی به عنوان پنجره فرصتها (  Window of Opportunity ) یاد می کنند، بطوریکه سلامت جسمی و روانی و حتی موفقیت تحصیلی و شغلی یک فرد و سپس یک خانواده و جامعه را به این 1000 روز وابسته می دانند.
 
از سوی دیگر با توجه به اهمیت ذخیره سلولهای بنیادی اولین بانک ذخیره سلولهای بنیادی خون بند ناف از سال 1384 به همت زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی و تعدادی از محققین و دانشمندان پژوهشگاه رویان تاسیس گردید که به لطف خداوند تاکنون بیش از 75000 خانواده، سلولهای بنیادی نوزاد خود را برای درمان احتمالی اعضاء خانواده خود و یا برای درمان سایر بیماران ذخیره نموده اند.
در این راستا موسسه به رویان در راستای اهداف و رسالتهای عظیم خود و با بهره گیری از متخصصین و کارشناسان مجرب، انعقاد قرارداد ذخیره سلولهای بنیادی نوزادان را بر عهده داشته و با عشق و علاقه وافر به سلامت هموطنان عزیز، توانسته بعد از تهران بیشترین تعداد قراردادهای کل کشور را به استان اصفهان اختصاص دهد.
همچنین این موسسه با نگاه آموزش به منظور پیشگیری از بیماری های صعب العلاج توانسته طرح بین المللی 1000 روز اول زندگی را با بهره گیری از متخصصین، پزشکان و اساتید برجسته و تراز اول کشور به اجرا درآورده تا از رهگذر مادر سالم به کودک شاد و نهایتا خانواده سالم دست یافت.


امید است این فعالیتها و خدمات ارزنده باعث حفظ و ارتقاء سلامت خانواده ها و جامعه و نهایتا عزت و اقتدار بیش از پیش ایران عزیز در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) قرار گیرد.